Zespół jelita drażliwego

Jeśli często masz zaparcia, biegunki, nudności, być może cierpisz na zespół jelita wrażliwego. Jest to choroba, na którą cierpi wielu Polaków, jednakże bardzo wielu z nich nie ma tego zdiagnozowanego, przez co myśli, że ma po prostu stresujące życie i przez to wciąż boli ich brzuch. Podobno w Azji co druga osoba,która ma ten zespół to mężczyźni. Najwięcej osób cierpi na ten zespół w wieku młodzieńczym. Szczyt zachorowalności przypada na okres między szesnastym a trzydziestym rokiem życia. Do tej pory ni wiadomo jednoznacznie co jest przyczyną występowania tego zespołu. Istnieje wiele hipotez, od zwiększonej wrażliwości osobniczej na ból, po zaburzoną motorykę jelit, aż po infekcje przewodu pokarmowego. Niestety zespołowi temu towarzyszą nie tylko biegunki i przykre uczucie niepełnego wypróżnienia, ale także w chorobie tej występują bóle o charakterze przejściowym albo ciągłym i to jest właśnie przyczyna, dla której pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza na badania. Kobiety z tym zespołem mają bolesne miesiączki.

Comments are closed.