Pierwsza faza porodu

Cały okres porodu dzieli się na łącznie trzy wyróżniające się fazy. Pierwsza faza jest najdłuższa i najmniej bolesna oraz najmniej dla kobiety i dziecka dokuczliwa. Czasami trudno jest ją wręcz rozpoznać, bo kiedy zbliża się termin porodu, wszelkie objawy są brane czasami omyłkowo przez kobietę za rozpoczęcie się akcji porodowej. Pierwsza faza może trwać więc nawet przez dwanaście godzin. Im więcej ciąży przejdziemy w życiu, tym krócej będzie trwałą ta faza. Poród więc zaczyna się od tego, ze następuje duży wyrzut oksytocyny do organizmu kobiety. Na początku nie jest to bolesne, dla dziecka nawet jest to dość przyjemne, bo dziecko odczuwa to jako nacisk na całe jego ciało, a wszystko za sprawą napinających się mięśni matki. Dopiero kiedy to napięcie jest znacznie silniejsze, dziecko zaczyna się męczyć, tak samo jak matka. Kiedy ta faza porodu przedłuża się nienormalnie długo, dochodzi do rozważań wśród lekarzy czy przypadkiem nie zacząć cesarskiego cięcia. Pierwsza faza porodu powoduje rozwarcie szyjki macicy na około trzy do czterech centymetrów.

Comments are closed.