Konfiguracja NWT7 » SP9XUH - Polska Radiostacja Amatorska >

<-- MENU dla stron PAGU74B -->
 QTH Loc:  JN99WX    ITU: 28    DXZone: 15    Powiat: (M)KR    Gmina: KR11      
   
 
Antena Inverted V na 40 m
Balun prądowy 1:1
Miernik częstotliwości 100 MHz
Wzmacniacz 4 x GU50
Moduł pomiarowy MP-2010 

Informacje o zawartości strony

Wpisz znak

Księga gości

Moje GG

Konfiguracja i kalibracja NWT-7 i mostka SWR


Opis dotyczy wersji v4.10 programu WinNWT 4 z zainstalowaną nakładką w języku polskim.

Kalibracja sondy logarytmicznej

Kalibracja mostka do pomiaru SWR

Otwieranie zapisanych parametrów konfiguracyjntch


Konfiguracja

   Uruchamiając program po raz pierwszy musimy go skonfigurować. Po pierwsze należy ustawić numer portu COM do którego podpięty jest NWT-7. Jak już wspominałem przy opisie instalacji wirtualnego COM-a, w Menadżerze Urządzeń znajdziemy informację na którym porcie zgłosił się analizator. W programie WinNWT4 wybieramy Ustawienia -> Konfiguracja. Otwiera się okienko i w pozycji Port ustawiamy numer COM.


Klikamy OK. i powinniśmy wrócić do głównego okna. Jeżeli numer wpisanego COM będzie nieprawidłowy lub z jakiegoś powodu (np. konflikt urządzeń) program nie będzie mógł się skomunikować z analizatorem, ukaże się informacja COMx Otwarcie niemożliwe


Mając połączenie z analizatorem możemy ustawić dokładną częstotliwość zegara DDS.
W ty celu, w głównym oknie przechodzimy na zakładkę VFO i ustawiamy częstotliwość 10000000 Hz. Do wyjścia analizatora podłączamy częstościomierz i odczytujemy zmierzoną wartość.
Nową częstotliwość zegara DDS wyliczamy ze wzory:

nowa częstotliwość DDS = (stara częstotliwość DDS * zmierzona częstotliwość) / 10000000

Tak wyliczoną wartość wpisujemy w pole Zegar DDS i klikamy OK. powodując „gorący” restart. Wychodzimy z zakładki VFO na inną, następnie do niej powracamy, co skutkuje przeładowaniem ustawień VFO.Kalibracja sondy logarytmicznej

W oknie głównym w pozycji Tryb ustawiamy Pełny Tryb. Łączymy wejście z wyjściem krótkim odcinkiem 50 omowego kabla koncentrycznego. Z menu NWT wybieramy Kanał 1 – kalibracja, a następnie kalibracje sondy logarytmicznej.

 

Teraz podłączony zostaje wewnętrzny tłumik –40 dB. Jeżeli kalibrujemy NWT które nie ma wewnętrznych tłumików to pomiędzy wejście a wyjście włączamy zewnętrzny tłumik -40 dB. Klikamy OK.

a

Wykreślona zostaje charakterystyka dla tłumika -40 dB.Następnym krokiem wykonywanym przez program jest odłączenie tłumika –40 dB. Jeżeli mieliśmy podpięty zewnętrzny tłumik, to musimy go odpiąć i połączyć wyjście z wejściem (przewód koncentryczny 50 Ohm). Klikamy OK.


Na tym etapie decydujemy czy parametry kalibracji mają być zapisane w pliku czy nie.


Teraz podajemy nazwę kanału lub pozostawiamy ją bez zmian.


Na koniec wpisujemy nazwę pliku pod jaką będą zapisane parametry kalibracji.Kalibracja mostka do pomiaru SWR

   Kalibrację mostka SWR przeprowadza się tak samo jak dla wobuloskopu. W oknie głównym, w pozycji Tryb ustawiamy SWR, po czym z paska menu wybieramy NWT -> Kanał1 – kalibracja. Na ekranie pojawia się informacja, że wejście mostka należy pozostawić otwartym lub zewrzeć. Kolejne operacje dotyczące zapisu parametrów kalibracji przebiegają tak samo jak dla wobuloskopu.


Otwieranie zapisanych parametrów konfiguracyjnych.

W każdej chwili możemy załadować do programu pliki zawierające parametry konfiguracyjne. Robimy to wybierają z menu NWT -> Kanał1 - załaduj i zaznaczając w okienku które się nam otworzyło interesujący nas plik.